Ostróda jest miastem, które od wielu lat mocno stara się o to, aby stać się letnią stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Reggae Festiwal, a także Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej zaliczają się do jednych z wielu kulturalnych wydarzeń na terenie Ostródy. A warto zaznaczyć, że Ostróda ma do zaoferowania o wiele więcej, więc warto odwiedzić ją nie tylko w dni Ostródy.

Ostróda – Początki miasta

Szacuje się, że Ostróda powstała w XIII wieku na terenie Pomezanii i swoje początki wiąże częściowo z Zakonem Krzyżackim. Komtur w Ostródzie zorganizował swoją siedzibę, a następnie wzniósł w niej warownię z głazów i cegieł. Następnie na jej terenie toczyły się walki między wojskami polsko-litewskimi a krzyżackimi, które zakończyły się włączeniem miasta do ziem podległych Królowi Polskiemu. Mieszkańcy wzięli udział w licznych walkach w tym okresie, a miasto przechodziło momentami z rąk do rąk. W późniejszych latach miasto zostało kilkukrotnie atakowane przez rozmaitych najeźdźców, między innymi w 1945 roku miasto zostało dość mocno zniszczone, ale szczęśliwie dotrwało do dnia dzisiejszego, choć w nieco przebudowanym stylu.

zamek w OstródzieZamek Krzyżacki i muzeum

O przeszłości związanej z Zakonem Krzyżackim przypomina zamek wzniesiony w XIV wieku, który jest jednym ze znaczniejszych zabytków Ostródy. Był kilkukrotnie niszczony i odbudowywany, a ostatni raz zniszczyli go w 1945 roku Rosjanie. Odbudowany w obecnym kształcie został w latach 1977-1992. Na uwagę zasługuje fakt, że do zamku przywieziono zwłoki Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena po bitwie pod Grunwaldem. Co więcej, przez kilka tygodni w 1807 roku był on siedzibą Napoleona Bonapartego, skąd zarządzał on ruchami wojsk.

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Ostródzie

Jest to monumentalna, ceglana budowla zbudowana w stylu neogotyckim i służy obecnie za miejsce modlitwy dla mieszkańców Ostródy i okolic wyznania ewangelicko-metodystycznego. Kościół budowany był w latach 1907-1909, a więc już ponad 100 lat temu. Podczas pobytu w tym miejscu warto udać się na wieżę kościoła ewangelicko-metodystycznego.

To właśnie z wieży kościoła ewangelicko-metodystycznego rozciąga się piękny widok na całą Ostródę, jednak najpierw pokonać trzeba 105 schodów. Całą wspinaczkę uprzyjemnia jednak wystawa przedmiotów użytku codziennego, między innymi starych radiowych odbiorników. Oglądać można także zabytkowy mechanizm zegara wahadłowego oraz trzy dzwony z czasów budowania kościoła.

Co zwiedzać w Ostródzie? a może rejs po kanale Elbląskim?Ulica Sienkiewicza

Zobaczyć Ostródę warto także z uwagi na ulicę Sienkiewicza, przy której znajduje się najwięcej zabytków w całym mieście. Odnaleźć można przy niej piękne kamienice i stare wille, a nawet dom zdobiony insygniami masońskimi.

Kościół Rzymskokatolicki św. Dominika Savio

Na terenie miasta Ostródy, zlokalizowany przy placu Tysiąclecia Państwa Polskiego znajduje się kościół pod wezwaniem św. Dominika Savio. Wzniesiona w początku XIV wieku była później niszczona i odbudowywania wskutek wielu walk, które przetoczyły się przez te tereny. Księżna Jadwiga, żona Jana Chrystiana Brzeskiego, jednego z ostatnich Piastów, została pochowana w tym miejscu.

Jezioro Drwęckie – Rejs po jeziorze

Podczas zwiedzania Ostródy warto wybrać się nad Jezioro Drwęckie, które należy do największych atrakcji Ostródy i okolic. Charakteryzuje się bardzo czystą wodą, dzięki czemu żeglowanie po jego wodach staje się niezapomnianą chwilą. Na miejscu czeka wypożyczalnia sprzętu wodnego, toteż pływać można kajakiem, żaglówką, a nawet wypłynąć w rejs statkiem.

Zwiedzamy Ostródę i pływamy statkiemPromenada i Molo

Nad Jeziorem Drwęckim w Ostródzie znajduje się także promenada oraz molo, na które warto się wybrać podczas zwiedzania Ostródy. Jest to bowiem jedno z największych śródlądowych molo w Polsce. Jest to drewniano-betonowa konstrukcja wzniesiona na planie litery „L”. Jego centralnym punktem jest altanka w kształcie ośmiokąta, na której wstawiono scenę. To właśnie tutaj w sezonie letnim uświadczyć można wielu koncertów z muzyką na żywo. Dostępne są także wygodne ławeczki.

Promenada jest prawdopodobnie ulubionym miejscem spaceru turystów i mieszkańców Ostródy. To właśnie tutaj odnaleźć można najbardziej popularne kawiarnie i restauracje, a także sporo różnych atrakcji. Całość została całkiem dobrze zagospodarowana, dzięki czemu doświadczyć można obcowania z przyrodą. Miłośnicy podróży rowerowych na pewno ucieszą się z faktu, że wytyczono na niej także ścieżki rowerowe.

Wieża Bismarcka

Jest to kolejny ciekawy zabytek, który znajduje się na terenie gminy Ostróda. Wieża Bismarcka znajduje się między Jeziorem Drwęckim a Parkiem Collisa. Oddana do użytku została w 1902 roku w 87. urodziny „Żelaznego Kanclerza” von Bismarcka. Jest to jedna z 17 wież w Polsce, które miały sławić Niemcy oraz imię samego kanclerza. Bywała przebudowywana w okresie międzywojennym, a obecnie należy do prywatnego właściciela. Rozpościera się z niej piękny widok, podobny do tego z wieży kościoła ewangelicko-metodystycznego i to głównie z tego powodu warto ją odwiedzić.

Plaża przy Jeziorze Sajmino

Mieszkańcy gminy Ostróda oraz wielu turystów w cieplejszym okresie udaje się na plażę przy Jeziorze Sajmino. Piaszczysta plaża jest jedną z atrakcji Ostródy, która dostępna jest w zasadzie dla każdego i to nieodpłatnie. Chociaż Jezioro Sajmino jest stosunkowo niewielkie, charakteryzuje się czystą wodą i pięknym otoczeniem. W okolicy znaleźć można ścieżki pieszo-rowerowe, a także nieduży pomost oraz molo. W pobliżu działa także klub sportowy, dzięki czemu można skorzystać z boiska do piłki plażowej. Co ważne, na tej plaży stosunkowo często znajduje się ratownik.

Statkiem po trawie - rejsy po kanale ElbląskimRejs po kanale Elbląskim na statku Zefir

Gdy chce się zobaczyć Ostródę, nie można także pominąć malowniczego rejsu po kanale Elbląskim. Cały szlak jest unikalny pod względem przyrodniczym oraz technologicznym. Na klientów czekają trzy rodzaje tras.

  • Rejs Czarterowy (trasa wybierana indywidualnie)
  • Rejs 3-godzinny (Pochylnia Buczyniec – Kąty – Oleśnica i z powrotem)
  • Rejs 4,5-godzinny (Pochylnia Buczyniec – Elbląg i z powrotem)

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się unikalny na skalę światową wodny kanał, który obecnie uznawany jest za pomnik historii, a także jako jeden z siedmiu cudów Polski. Dzięki obecnym na trasie śluzom kanał ten jest jedynym takim zabytkiem sztuki hydrotechnicznej.

Jego plan budowy powstał w 1837 roku, choć same prace rozpoczęły się dopiero w 1844 roku. Cztery pochylnie zostały uruchomione już w 1860 roku. Główny realizatorem oraz projektantem zarazem stał się Georg Jacob Stenke. Kanał zbudowano celem połączenia Prus Wschodnich z Morzem Bałtyckim. W tamtym okresie kanał ten służył jako szlak wodny do transportu towarów do Elbląga i dalej aż do Bałtyku. Turystyczna Żegluga rozpoczęła się dopiero w 1912 roku.

Jak działają pochylnie Kanału Elbląskiego?

Najbardziej znanymi urządzeniami hydrotechnicznymi są Pochylnie Kanału Elbląskiego. Ich celem jest zniwelowanie różnic w wysokości między niektórymi punktami na mapie. Pochylnie służą do przeciągania statków ze stanowiska dolnego na górne lub odwrotnie za pomocą specjalnej maszynerii.