Statek Zefir w Ostródzie – niezapomniany rejs po pochylniach kanału Elbląskiego dla całej rodziny i nie tylko! Nasza firma i wykwalifikowani przewodnicy, znający niesamowitą historię kanału, serdecznie zapraszają Państwa na rejsy statkiem. Podczas wycieczek chętnie dzielimy się z pasażerami wspaniałą historią oraz ciekawymi miejscami, które będą nas otaczać. Szlak kanału Elbląskiego jest unikalny nie tylko pod względem przyrodniczym, ale także technicznym. Nasza załoga zapewni Państwu całkiem bezpieczny i majestatyczny rejs. Przewodnicy chętnie odpowiedzą na każde nurtujące Was pytanie, które zadane zostanie podczas rejsu. Nie czekajcie i zapewnijcie sobie fantastyczną przygodę już teraz! W naszej ofercie znajdą Państwo do wyboru aż trzy warianty rejsów: czarterowy, który umożliwia indywidualny wybór trasy, 3-godzinny, które obejmuje Pochylnię Buczyniec – Kąty – Oleśnicę, a także 4,5-godzinny, obejmujący Pochylnię Buczyniec oraz Elbląg.

Atrakcyjny rejs statkiem po trawie Statkiem Zefir

Poznaj zarys historii Kanału Elbląskiego przed wyruszeniem na wspaniały rejs

Jak zapewne większość z nas wie, już od zarania dziejów transport wodny był najtańszym z transportów, dlatego także większość osób korzystało właśnie z niego i wszystkie miasta chciały mieć koniecznie dostęp do wód oceanów, czy mórz. Już w XII wieku ważnym miastem portowym był nasz piękny Elbląg, należał on do związku miast hanzeatyckich i bardzo się dzięki temu rozwijał. Było to jedyne miasto położone aż tak blisko Pojezierza Iławskiego. Towary do Elbląga docierały poprzez rzekę Elbląg, która łączyła się z jeziorem Drużno. Z Elbląga ich dalszą drogą był Kanał Jagielloński, Nogat oraz Wisła, następnie trafiały do Gdańska. Problemem dla lokalnych był jednak transport wodny z Pojezierza Iławskiego do morza, który za wszelką cenę chcieli oni rozwiązać. Już pod koniec XVIII wieku zaczęto zastanawiać się nad połączeniem jezior pomiędzy Ostródą oraz Elblągiem. Tutaj również pojawiły się komplikacje. Początkiem XIX wieku jednak, zaczął rozwijać się przemysł, co za tym idzie, handel również. Musiał on stać się wtedy szybszy, dlatego w latach 20 XIX wieku zaczęto przeprowadzać analizy ekonomiczne inwestycji połączenia Pojezierza Iławskiego z miastem Elbląg. W 1825 wystąpiono z inwestycją połączenia kanałem jeziora Jeziorak oraz Drużno. Tak właśnie już w latach 1825-1837 zaczęto spisywać pomysły oraz rysować projekty Kanału Elbląskiego. W latach 1844 ruszyły już budowy na Kanale. Były one prowadzone jednocześnie w wielu kierunkach po to, aby powstał on jak najszybciej i aby handel prężnie mógł się rozwijać. Przez kolejne lata zaczęto budować oraz dobudowywać różne pochylnie, czy pogłębienia w obrębach Kanału. Zaczęto także modernizować śluzy, ulepszając tylko przepływ wody i powiększając teren obiektu. W 1966 roku obszar jeziora Drużno stał się rezerwatem przyrody na terenie naszego kraju, a 1 sierpnia 1978 roku uznano Kanał Elbląski za dobro Kultury Narodowej i dokument dziedzictwa cywilizacyjnego, obejmując go jednocześnie ścisłą ochroną prawną.

Historia niezwykłego Kanału Elbląskiego jest o wiele dłuższa, składa się ona na wiele lat, dlatego właśnie serdecznie zapraszamy na zapoznanie się z nią podczas jednego z naszych rejsów!

Informacje na temat rejsów statkiem Zefir – co powinieneś wiedzieć przed wyruszeniem na wody Kanału Elbląskiego naszym statkiem?

Statek Zefir usługi przewozowe na Kanale świadczy już od 2017 roku. Nasz statek na jednym rejsie pomieści aż 34 osoby. Jest on szeroki na 3,20 metrów, a długi aż na 15,20 metrów! Zanurzenie obejmuje długość 0,77 metra. Zefir posiada górny oraz dolny pokład. Obydwa pokłady są zadaszone, a także posiadają siedziska, które zapewnić mają naszym pasażerom komfort oraz bezpieczeństwo podczas rejsu. Na statku znajduje się oczywiście toaleta, ale także bufet, do którego serdecznie zapraszamy na zimne i ciepłe przekąski oraz napoje. Podczas rejsu możliwe jest skorzystanie z lornetki, koca, czy kapitańskiej czapki w ramach zdjęć.

Rejsy odbywają się w sezonie, od 14 kwietnia do 15 października. Sezon na rok 2022 obecnie się skończył. Dziękujemy wszystkim naszym niezawodnym pasażerom, którzy wybrali się z nami rejs Zefirem w tym roku. Serdecznie zapraszamy Państwa, którzy brali z nami udział w rejsie oraz nowych pasażerów, na sezon w roku 2023!