Sezon żeglarski coraz bliżej. Dla osób, które myślą o żeglowaniu po raz pierwszy, z pewnością będzie to czas zdobycia odpowiednich kwalifikacji poprzez kursy i szkolenia żeglarskie. Warto przyjrzeć się, jaką ofertę możemy otrzymać w pobliżu swojego zamieszkania lub tam, gdzie się wybieramy. Zazwyczaj mamy do wyboru kursy o różnym stopniu zaawansowania i intensywności. Niektóre przewidziane zostały codziennie, a inne są dostępne weekendowo. Dla osób, które już żeglowały i planują skorzystać ze zbliżającego się sezonu, to również będzie czas pełen przygotowań. O czyn należy pamiętać? Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy rozpocząć przygotowania?

Nie ma wątpliwości co do tego, że do sezonu żeglarskiego trzeba się przygotować. Zasada dotyczy każdego, profesjonalnych żeglarzy, jak również amatorów. Chciałoby się powiedzieć im szybciej, tym lepiej, ale we współczesnym zabieganym świecie może to być mały problem. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie harmonogramu przygotowań opartego na kalendarzu. Właśnie tam warto uwzględnić datę startu w regatach lub po prostu termin planowanego rozpoczęcia żeglowania. Taka szczegółowa lista pozwoli nam na weryfikację, co udało się zrobić, co jeszcze przed nami oraz czy wyrobimy się do planowanego startu.

Przygotowanie sprzętu

Podstawą żeglowania jest dobrze przygotowany sprzęt. Jednostka pływająca musi być dobrego stanu technicznego, więc warto zadbać o wykonanie wszystkich niezbędnych prac naprawczych. Następnie należy sprawdzić, czy są kompletne wszystkie sprzęty akcesoria żeglarskie oraz jaka jest ich jakość. Przygotowanie do sezonu wymaga wyposażenia jachtu w elektronikę wcześniej z niego zabraną na okres filmowania. Do tego zestawu powinno dołączyć elektronikę, która była wcześniej zabrana z jachtu na czas zimowania. Całość powinna być z kontrolowana pod względem wytrzymałości stanu technicznego i gwarantowanej przez producenta żywotności. Jeśli sprzęt wywołałby jakiekolwiek obawy to najlepiej go wymienić przez wzgląd na bezpieczeństwo.

Rejs po Kanale Elbląskim z Zefir Ostróda

Organizacja zasobów

Jeśli pływamy na własnym sprzęcie, to musimy pamiętać również o wszystkim tym, co znajduje się wokół naszej żeglugi, czyli o odpowiednich ubraniach, dokumentacji, ubezpieczeniu oraz kwestiach logistycznych. Warto przygotować wszystko przed sezonem, żeby w momencie, kiedy wykorzystujemy nas czas na relaks, nie trzeba było się tym zajmować. Należy zwrócić uwagę na transport jachtu/ żaglówki, odpowiednie jej schronienie, wybranie szlaku wodnego i miejsca cumowania oraz jeśli jest taka potrzeba to zorganizowanie noclegu na suchym lądzie.

Aktywność fizyczna

Żeglarstwo to wymagający sport, w którym ważna jest ogólna kondycja naszego ciała. Warto, więc przed rozpoczęciem sezonu chodzić na basen, żeby potrenować pływanie i wzmocnić mięśnie. Również odpowiednia dieta będzie dobrym pomysłem, aby jak najlepiej przygotować się do nadchodzącego sezonu. Oczywiście wcześniej nabyte umiejętności oraz dobra kondycja fizyczna są bardzo ważne, ale trzeba pamiętać, że mówimy tutaj o sporcie, który czasem może być niebezpieczny. Żeglując, trzeba się w wielu przypadkach wykazać się koncentracją, jasnością rozumu oraz zdrowym rozsądkiem. Ważne jest, więc odpowiednie połączenie wszystkich wymienionych w tutaj elementów. Odpowiedzialni żeglarze zwracają również uwagę na wykonanie przed sezonem badań lekarskich, aby mieć pewność, że organizm jest przygotowany na dodatkowy wysiłek.

Co zrobić, jeśli nie mamy swojego sprzętu?

Nikt nie powiedział, że żeglowanie to sport jedynie dla tych, którzy posiadają własny sprzęt. Zawsze można go w końcu wypożyczyć. Jest to świetny pomysł pod względem przechowywania i konserwacji sprzętu, jak również nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą pozostać w jednym miejscu, tylko odwiedzić kilka kurortów na przestrzeni określonego czasu. Obecnie w Polsce jest sporo miejsc, w których można wypożyczyć żaglówkę lub wyczarterować jacht.

Rejs "statkiem po trawie"

Wybór odpowiedniego miejsca

Pasjonaci żeglarstwa coraz częściej nie ograniczają się jedynie do pływania, ale doceniają walory przyrodnicze, kulturowe oraz turystyczne danego regionu. W tym kontekście Polska jawi się, jako atrakcyjne miejsce do żaglowania. Co więcej, nasze rodzime tereny nadają się nie tylko dla doświadczonych żeglarzy, ale również, co warte podkreślenia, dla osób, które dopiero, co rozpoczynają swoją przygodę w tej dyscyplinie. Wśród atrakcyjnych rejonów warto wymienić najdłuższy w Polsce Kanał Elbląski, który ma połączenie z Zalewem Wiślanym, gdzie korzystając z Pętli Żuławskiej, można dotrzeć do Wisły oraz Morza Bałtyckiego.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

Zalesiony, bogaty w liczne jeziora, Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego ma wiele do zaoferowania osobom, które chcą odpocząć na łonie natury. Park funkcjonuje od 1993 roku i w jego obszarze powstały trzy rezerwaty przyrody. Pierwszy z nich, „Jasne”, obejmuje zakresem terytorialnym jeziora Jasne oraz Luba wraz z obszarem przylegających do jezior torfowisk wysokich. Drugi, „Czerwica”, kładzie nacisk na ochronę ptaków w tym rejonie. Pod ochroną znajdują się występujące na wyspach i półwyspie kolonie kormorana czarnego i czapli siwej. Trzeci rezerwat, „Jezioro Gaudy” ochrania samo jezioro, jak również przylegające do niego od strony wschodniej bagna. Na terenie parku znajduje się najdłuższe (27,5 km) w Polsce naturalne jezioro Jeziorak. Jego unikalny rynnowy kształt połączeniu z piękną przyrodą daje bardzo dobre warunki żeglarskie.

Historia kanału Elbląskiego oraz pięciu pochylni

Rozwijający się w XIX wieku w Polsce przemysł, wymusił poszukiwanie najszybszych i najtańszych środków transportu. Powstał pomysł połączenia Prus Wschodnich z Bałtykiem. Projekt budowy Kanału Elbląskiego stworzono w 1837 roku, a pierwsze prace odnotowano dopiero 28 października 1844 roku. Statki płynące Kanałem Elbląskim miały mieć swobodny przepływ, począwszy od jeziora Druzno, przez wody jeziora drwęckiego aż do jeziora Jeziorak. Następnie przepływ statków do Bałtyku miał się odbywać przez rzekę Elbląg, która łączy się z Zalewem Wiślanym, Kanałem Jagiellońskim, rzekę Nogat oraz Wisłę. Największym wyzwaniem była różnica poziomów wód. Na trasie planowanego kanału różnica poziomu wody wynosiła ponad 99 m na całej długości oddzielającej jezioro Drużno od jeziora Piniewo (10 km). Różnica poziomów wody wymagała szczególnego rozwiązania technicznego, który pozwoliłby na swobodny przepływ statków. Celem zabezpieczenia płynnej żeglugi zaprojektowano pochylnie zlokalizowane na trasie kanału elbląskiego. Pochylnia zastąpiła wcześniej wykorzystywaną śluzę komorową.

Rejs statkiem Zefir po pochylniach

Pochylnia Buczyniec

Projektant i realizator projektu pochylni, Georg Jacob Steenke, stworzył do 1860 roku na trasie kanału cztery pierwsze suche pochylnie: Buczyniec, Kąty, Oleśnica i Jelenie. W późniejszym czasie powstała również pochylnia Całuny. Pierwszą pochylnią była pochylnia Buczyniec oddana do użytku w 1860 roku. Długość torowiska wynosi 490,3 metra, co czyni ją najdłuższą ze wszystkich pochylni. Różnica poziomów z dolnej stacji do górnej stacji wynosi 20,62 metra. Pochylnia Buczyniec znajduje się najbliżej Muzeum Kanału Elbląskiego, do którego można dotrzeć z górnej stacji. Również w okolicach górnej stacji znajduje się przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Właśnie tam umieszczono obrotnicę dla statków na poszerzonym odcinku kanału. Znajduje się tam także nadbrzeże cumownicze dla statków, zlokalizowane po obu stronach kanału, dokładnie pomiędzy obrotnicą a wrotami bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że naprzeciwko przystani Żeglugi Ostródzko Elbląskiej jest maszynownia pochylni Buczyniec i to właśnie tam należy uiścić opłatę za przejście wszystkich pięciu pochylni. W drodze powrotnej z tego miejsca można podziwiać leżące na ziemi koła i zębatki świadczące o historii Kanału Elbląskiego. Na wysokości dolnej stacji Pochylni Buczyniec dla odwiedzających dostępna jest baza turystyczna, na której znajduje się pole namiotowe. Pochylnię Buczyniec oddziela od jeziora Piniewa odległość 6,10 km. Za pochylnią Buczyniec, w odległości 1,5 km, znajduje się pochylnia Kąty, a za nią pochylnia Oleśnica i na samym końcu pochylnia Jelenie.

Mechanizm pochylni

Na czym polegał mechanizm pięciu pochylni? Pochylnie są urządzeniami hydrotechnicznym i mechanicznymi. Mają one za zadanie przyciągnąć jednostki pływające ze stanowiska górnego na stanowisko dolne oraz na odwrót. Pomiędzy stanowiskami ciągną się dwa równoległe torowiska, po których poruszają się wózki przewożące statki, zmierzające w przeciwnych kierunkach. Torowiska zaczynają się i kończą pod wodą, wózki poruszające się za pomocą stalowej liny mają nośność 50 ton. W momencie jednoczesnego obciążenia dwóch wózków ich nośność wynosi 38 ton. Liny są naciągane na bęben maszyny wyciągowej, która energię czerpie z napędu wodnego wytwarzanego przez turbinę lub koło.

Zefir Ostróda zaprasza na rejs po Kanale Elbląskim i po pochylni Buczyniec

Rejs po Kanale Elbląskim – ZEFIR Ostróda

Imponującym zasobem wiedzy na temat Kanału Elbląskiego może poszczycić się firma oferująca rejsy statkiem po Mazurach i Kanale Elbląskim. Informacje na temat tego miejsca przekazywane są podczas tras turystycznych w ramach spływu „statkiem po trawie” ZEFIR Ostróda. Dla podróżnych zostały uruchomione trzy trasy. Pierwszy to rejs czarterowy, gdzie możemy sami indywidualnie wybrać trasę. Drugi to 3-godzinny rejs trasą Pochylnia Buczyniec-Kąty-Oleśnica i z powrotem. Trzeci rejs przewiduje 4,5-godzinną trasę od Pochylni Buczyniec do Elbląga i z powrotem. Największą atrakcją tych tras turystycznych jest przemieszczanie się pomiędzy odcinkami trasy za pomocą urządzeń hydrotechnicznych, gdzie statek na wózku jest wciągany po szynach kolejowych z jednego akwenu wodnego do drugiego. Wrażenie robi również różnica wysokości pomiędzy obszarami. Rejsy organizowane są w określone dni o ustalonych godzinach. Firma prowadzi również czartery jachtów.

Sprawdź pełna ofertę Zefir Ostróda.

Muzeum Kanału Elbląskiego

Ciekawą atrakcją w obrębie pochylni jest Izba Historii Kanału Elbląskiego powstała w 1998 roku inicjatywy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Oprócz w historii powstania Kanału Elbląskiego znajdziemy w budynku muzeum informacje o budowniczym kanału oraz zasady działania występujących na kanale urządzeń hydrotechnicznych, takich jak śluza, czy pochylnia. Od 2015 roku Izba historii znajduje się w charakterystycznym dla Żuław domu podcieniowym, co również świadczy o atrakcyjności tego miejsca. Muzeum Kanału Elbląskiego jest zamknięte w poniedziałek, ale dostępne dla odwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach od 10: 00 do 17:00.

Jeśli żegluga jest Twoją pasją, to z pewnością docenisz piękno polskiej przyrody. Jeśli jednak jesteś na dobrej drodze, by obudzić w sobie to nowe zamiłowanie, to nie zwlekaj, odwiedź jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, bo być może strony Pojezierza Iławskiego z niezwykłym Kanałem Elbląskim, są właśnie Twoim miejscem na świecie!

Zapraszamy do kontaktu.