Nadchodzi kwiecień, a wraz z nim długo wyczekiwane rozpoczęcie tegorocznego sezonu żeglarskiego.

Od 29 kwietnia 2023 r. statek ZEFIR rozpoczyna rejsy po Kanale Elbląskim!

 

Jego inauguracja została zaplanowana na 29 kwietnia 2023 r.

Już teraz warto zainteresować się poczynieniem wstępnych przygotowań – tak, aby nie zostać zaskoczonym, a przy okazji mieć pewność, że wykorzysta się go do maksimum. Przedstawiamy garść naszych porad i najważniejszych informacji związanych właśnie z nadchodzącym sezonem oraz przygotowaniami do niego.

Statek Zefir Ostróda - statkiem po trawie czyli rejs kanałem elbląskim po pochylniach

Statkiem po trawie czyli rejs po kanale Elbląskim: https://zefir.ostroda.pl/

Czy warto rozpocząć przygotowania już teraz?

To, że do każdego kolejnego sezonu żeglarskiego trzeba się jak najlepiej przygotować nie ulega żadnej wątpliwości. Czy jednak warto to robić już teraz? Oczywiście, że tak, przy czym na przygotowywanie się powinni zdecydować się tak profesjonaliści, jak i osoby żeglujące czysto hobbystycznie i amatorsko. Choć czas gra tutaj dużą rolę (im szybciej, tym lepiej), nie zawsze da się go znaleźć. Pomóc w tym może odpowiednie zorganizowanie, osiągnięte na przykład przez wykorzystanie kalendarza z harmonogramem przygotowań.

Warto przy tym pamiętać, że nie powinno się odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Nie musimy jednak rozpoczynać żeglowania na samym początku sezonu – nawet jeśli długo na niego czekaliśmy. Jeśli nie czujemy się gotowi, odłóżmy je o tydzień, dwa lub miesiąc. Tak, aby podejść do niego z czystą głową, odpowiednim sprzętem i wszystkim tym, co pozwoli nam czerpać pełnię z naszej wyprawy.

Jak skutecznie przygotować się do sezonu?

Każdy żeglarz posiada swoje własne sposoby na odpowiednie przygotowanie się do nadchodzącego sezonu. Jeśli jednak to dla nas pierwszy sezon lub też decydujemy się na coś nowego w kontekście żeglowania (chociażby pierwszy samotny rejs lub czarter z załogą, ale na indywidualnej trasie), powinniśmy upewnić się, że wszystko dopniemy na ostatni guzik. Poniżej kilka z tych rzeczy, na które na pewno musimy zwrócić szczególną uwagę.

Oczywiście wiele w kontekście przygotowań zależy od tego, czy wypływamy w rejs na pokładzie swojej własnego statku (i nie tylko), czy też decydujemy się na rejs przeznaczony dla turystów lub wypożyczamy mniejszą lub większą żaglówkę z załogą „w pakiecie”. Większość z poniższych porad sprawdzi się jednak w każdym przypadku. Wszak odpowiednie przygotowanie może zaprocentować w każdych warunkach i przy wszystkich rodzajach rejsów, na które tylko można się zdecydować.

Przegląd sprzętu żeglarskiego

Spojrzenie na stan i kompletność sprzętu służącego do żeglowania to jedna z podstaw przygotowań do sezonu. Priorytetem jest tu oczywiście spojrzenie na stan techniczny jednostki pływającej – jeśli oczywiście takową posiadamy (wypożyczalnia zajmie się tą, którą czarteruje). Podstawą w tym wszystkim jest odpowiednia szczelność, ale i po prostu pozbawione wad działanie. Oczywiście pamiętajmy również o akcesoriach żeglarskich. Zwłaszcza tych, po które sięga się najczęściej. Nie może być mowy o tym, by któregoś z nich zabrakło, albo by nie działało ono poprawnie. Na każdym bowiem powinniśmy móc polegać.

Zadbanie o kondycję fizyczną i dietę

Warto również samemu przygotować się do sezonu żeglarskiego poprzez regularne treningi. Szczególnie cenne tutaj może tu się okazać chodzenie na basen, które nie tylko pozwala na utrzymanie solidnej formy organizmu i rozwój mięśni, ale i buduje pewność w zachowaniu pod taflą wody.

dieta - kondycja na sezon żeglarski

Dodatkowo zdrowa dieta to absolutna podstawa w kontekście przygotowań do żeglarskiego sezonu. To ona otwiera furtkę do dbania o wyżej już wspomnianą kondycję fizyczną, ale też ma niebagatelny wpływ na naszą psychikę. W jej kontekście warto ograniczyć węglowodany proste, żywność typu „fast-food” oraz utwardzane (oraz smażone) tłuszcze. To wszystko nie tylko pozwoli nam czuć się pewniej, ale i poprawi nasze samopoczucie.

Organizacja, plany i cele

Dobre rozplanowanie sezonu to jedna z rzeczy, które na pewno nam się przydadzą. Warto wytyczyć sobie cele, ale tez zawczasu zaplanować sobie rejsy, w które chce się wybrać. Jeśli nie posiadamy własnej łodzi lub statku, odpowiednio wcześnie zarezerwujmy sobie ich wypożyczenie. W trakcie sezonu będzie to bowiem znacznie trudniejsze. Doskonałym przykładem jest Zefir – mimo że statek ten jest pojemny, w środku sezonu potrafi być naprawdę „oblegany”. Warto więc zainteresować się zarezerwowaniem miejsca na nim tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Miejsca do żeglowania

Polska jest miejscem atrakcyjnym do żeglowania, a pasjonaci żeglarstwa coraz częściej doceniają również walory przyrodnicze, kulturowe i turystyczne danego region. Jednym z najbardziej atrakcyjnych rejonów w Polsce do żeglugi jest Kanał Elbląski, który łączy się z Zalewem Wiślanym. A dzięki Pętli Żuławskiej można przepłynąć, aż do Wisły i Morza Bałtyckiego.

Statek Zefir Ostróda zaprasza na rejsy Kanałem Elbląskim

Podróż statkiem ZEFIR Ostróda po Kanale Elbląskim

Jeśli marzy nam się rejs statkiem po Mazurach i Kanale Elbląskim wystarczy zgłosić się do firmy oferującej takie spływy np. ZEFIR Ostróda. W trakcie sezonu, który rozpoczyna się już 29 kwietnia 2023 r. dla podróżnych będą dostępne, aż trzy trasy do zwiedzania. Pierwsza opcja to tzw. rejs czarterowy, co oznacza, że możemy sami indywidualnie ustalić trasę. Druga opcja to aż trzy godzinny rejs trasą Pochylnia Buczyniec-Kąty-Oleśnica i z powrotem. Natomiast trzecia opcja obejmuje 4,5-godzinną podróż statkiem od Pochylni Buczyniec do Elbląga plus droga powrotna.

Na tych odcinkach tras znajdują się obiekty i urządzenia hydrotechniczne, które stanowią dla turystów jedną z największych atrakcji, ponieważ statek na wózku jest wciągany po szynach kolejowych z jednego akwenu wodnego do drugiego. Ogromne wrażenie robi także różnica wysokości pomiędzy obszarami.

Pochylnia Buczyniec - rejspy po Kanale Elbląskim statkiem Zefir

Rejsy statkiem organizowane są w konkretne dni o określonych godzinach. Sprawdź pełna ofertę Zefir Ostróda.

Podsumowanie

Tegoroczny sezon żeglarski – zgodnie z tym, co twierdzą synoptycy, ale i doświadczeni żeglarze – zapowiada się na jeden z najlepszych i z całą pewnością najbardziej sprzyjających wyprawom na wodę.

Możemy zdecydować się na rejs czarterowy z indywidualnie dobraną trasą oraz profesjonalną załogą, albo też postawić na rejs turystyczny na trasie standardowej, gwarantującej mnogie atrakcję i możliwość poznania wszystkich uroków żeglugi.

Obie te opcje oddaje do naszej dyspozycji ZEFIR. Zawsze w przystępnych cenach, z elastycznym podejściem do potrzeb, oczekiwań i wymagań konkretnego klienta. Emocje przypominające samodzielną żeglugę to coś, na co w jego przypadku jak najbardziej możemy liczyć.

Sezon żeglarski 2023 tradycyjnie potrwa, aż do końca września.