Mazury to kraina jezior oraz lasów, poza tym to miejsce, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Rejs statkiem Zefir po trawie, to jedna z kilku atrakcji, na którą warto się skusić podczas wypoczynku w tej pięknej krainie polskich jezior.

Mazurskie miasta – co warto zobaczyć?

Mazury leżą w północno-wschodniej części Polski, w województwie Warmińsko-Mazurskim. Zdecydowanie kojarzą się z jeziorami, lasami oraz aktywnym wypoczynkiem. Jednak to nie wszystko, co Mazury mają do zaoferowania. Wśród najbardziej popularnych miejscowości Warmii i Mazur, możemy wymienić między innymi: Mikołajki, Elbląg, Węgorzewo, Ełk, Mrągowo oraz Ostródę. Jedną z ciekawszych atrakcji tego regionu jest tzw. „Rejs statkiem po trawie„, czyli rejs po Kanale Elbląskim z załogą statku Zefir Ostróda.

Mikołajki – idealne na wakacje na Mazurach

Mikołajki leżą nad 2 jeziorami: Tałty oraz Mikołajskim, daje to duże możliwości wypoczynku nad wodą. Piaszczysto-trawiasta plaża miejska oraz szerokie pomosty gwarantują miejsce do opalania. Z kolei, miłośnicy historii mogą odwiedzić zabytki takie jak: Kościół pw. Świętej Trójcy, młyn z początku XX wieku oraz Kościół Matki Boskiej Różańcowej. W miejscowości znajdują się także zabytkowe domy oraz kamienice.

Ełk – stolica Mazur

Ełk to stolica i największe miasto na Mazurach, leżące nad Jeziorem Ełckim, jeziorem Sunowo oraz rzeką Ełk. Dodatkowo w obrębie granic miasta znajdują się jeszcze 2 małe jeziora: Selmęt Mały oraz Szyba. Ełk leży praktycznie w centrum Zielonych Płuc Polski. W Ełku warto zobaczyć kilka obiektów sakralnych, mosty oraz malowniczą wieżę ciśnień. Ciekawą atrakcją dla dzieci jest również  Ełcka Kolej Wąskotorowa, która jest jedną z nielicznych działających do dziś w Polsce.

Mrągowo –  wakacje na Mazurach

Mrągowo leży między czterema jeziorami: Kot, Juno, Czos oraz Czarne. Daje to niesamowite możliwości odpoczynku nad wodą. Oprócz tego warto zobaczyć zabytki takie jak: Ratusz, Wieża Bismarcka oraz cerkiew. Wakacje w Mrągowie warto zaplanować, podczas trwania Festiwalu Muzyki Country.

Giżycko – popularna miejscowość na Mazurach

Giżycko, to kolejna miejscowość, którą warto odwiedzić. Leży ono między 3 jeziorami: Kisajno, Tajty oraz Niegocin. Miłośnicy żeglarstwa mają do wyboru 12 portów do zacumowania swoich jednostek, z kolei miłośnicy plażowania mogą odpocząć na piaszczystej plaży. Wśród największych zabytków Giżycka znajduje się gwieździsta twierdza Boyen, cerkiew, Zamek Krzyżacki, który obecnie jest hotelem, kościoły i jedyny w Europie most obrotowy.

Ostróda

Ostróda leży nad Jeziorem Drwęckim i zalicza się do największych miast na Mazurach. W mieście znajduje się uroczy, niedawno zrewitalizowany park, molo oraz dwie duże miejskie plaże. Na terenie Ostródy znajduje się wiele zabytków sakralnych, budowli obronnych jak na przykład Zamek Krzyżacki, zespołów koszarowych i wiele innych.

Elbląg

Elbląg to miejscowość z bogatą historią, leżąca nieopodal Malborka w województwie warmińsko-mazurskim, przy ujściu rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Warto wiedzieć, że Elbląg jest to jedno z najstarszych miast w naszym kraju. Miasto założył w 1237 roku, mistrz zakonu krzyżackiego. W ciągu wieków miasto znajdowało się pod panowaniem krzyżackim, polskim, natomiast w XVI wieku było pod okupacją szwedzką, tak więc historia tego miejsca była wyjątkowo burzliwa. Z kolei największy rozkwit miejscowości nastąpił na przełomie XIX oraz XX wieku, kiedy rywalizował z Gdańskiem jako port handlowy. Jedną z atrakcji Elbląga jest zbudowany na południe od miasta w okolicy ujścia rzeki Kumieli do rzeki Elbląg, Zamek Krzyżacki. Zamek ten jest uważany za najpiękniejszy oraz najpotężniejszy zamek zakonny tuż po zamku w Malborku.

Pochylnia Buczyniec - rejspy po kanale Elbląskim, statkiem Zefir

Mazurskie atrakcje, czyli statkiem po trawie

Kanał Elbląski

Budowa Kanału Elbląskiego, ruszyła z końcem 1844 r. Kanał miał na celu przede wszystkim skrócenie drogi transportu zbóż, drewna oraz innych towarów z Prus Wschodnich do miasta Gdańska i dalej przez Bałtyk. Inżynierowie podczas budowy napotkali ogromny problem techniczny, jakim była duża różnica pomiędzy poziomami wysokości wody, między jeziorem Drużno i miejscowością Buczyniec. Różnica ta to aż około 100 metrów na odcinku prawie 10 km. Dlatego też wybudowano śluzy oraz pochylnie ułatwiające poruszanie się po Kanale.

Kanał Elbląski od 2007 roku uznawany jest za jeden z siedmiu cudów świata. Jest to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce. Co więcej, jest to jedyny szlak wodny na świecie, po którym statki nie tylko płyną, ale również jadą na wózkach, pokonując wzniesienia pomiędzy fragmentami wodnymi. Długość Kanału Elbląskiego pomiędzy Ostródą i Elblągiem wynosi 82 km, z kolei pomiędzy Ostródą a Iławą 48 km, w tym 31 km pomiędzy Miłomłynem a Iławą. Natomiast łączna suma różnic poziomów na śluzach oraz pochylniach wynosi 103,4 metrów. Kanał łączy jeziora z okolic Ostródy i Iławy z jeziorem Drużno i rzeką Elbląg, łączy się z Zalewem Wiślanym z Morzem Bałtyckim.

Obecnie malownicza trasa Kanału Elbląskiego przyczynia się do rozwoju turystyki oraz infrastruktury turystycznej na tym terenie. W okolicach Kanału Elbląskiego znajdują się również ścieżki w Jelonkach, Miłomłynie oraz w Małdytach, każda z nich prezentuje niesamowitą historię.

Statkiem po trawie – rejs Kanałem Elbląskim

Kanał Elbląski to bezsprzecznie jedna z ciekawszych atrakcji w całym województwie warmińsko-mazurskim oraz w Polsce. Jest to także jedyny szlak wodny na świecie, na którym dzięki pochylniom statki płyną po wodzie, ale i jadą po trawie. Kanał Elbląski w roku 2011 został uznany za pomnik historii, jest to zabytek hydrotechniki z śluzami oraz pochylniami. Na trasie Kanału od Ostródy do Elbląga, wybudowano 5 pochylni oraz 2 śluzy. Jest to pięć pochylni: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie oraz Całuny oraz dwie śluzy: Miłomłyn i Zielona.

Rejsy turystyczne po Kanale Elbląskim to bezsprzecznie główna atrakcja tego regionu, która od lat jest uwielbiana przez turystów nie tylko z Polski ale i  z zagranicy. Warto wiedzieć, że z oferty rejsów statkiem po Kanale Elbląskim korzysta około 60 tysięcy turystów w ciągu roku. Rejsy po Kanale Elbląskim organizuje firma Zefir, z której oferty warto skorzystać, aby odkryć piękno tego wyjątkowego miejsca oraz krajobrazu. Dzięki statkowi Zefir Ostróda oraz jego załodze możemy udać się w wyjątkowy rejs po Kanale Elbląskim oraz „rejs statkiem po trawie”.

Rejsy statkiem Zefir w większości rozpoczynają się przy pochylni Buczyniec. Firma oferuje kilka opcji rejsów, w zależności od długości czasu trwania oraz ilości pokonywanych pochylni na trasie. W ofercie znajdują się między innymi takie rejsy jak:

  • Szlakiem 2 pochylni – rejs dwugodzinny, na trasie pochylnia Buczyniec oraz Kąty i z powrotem
  • Szlakiem 3 pochylni – rejs trzygodzinny, na trasie pochylnia Buczyniec, Kąty, Oleśnica i z powrotem
  • Szlakiem 5 pochylni – rejs około cztery i półgodzinny, na trasie pokonanie wszystkich pięciu pochylni: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie oraz Całuny
  • Szlakiem rezerwatu – rejs około cztery i półgodzinny, na trasie między innymi rejs po jeziorze Drużno

W ofercie statku Zefir  znajduje się również czarter statku wraz z kapitanem oraz załogą.

Pochylnia Buczyniec na kanale Elbląskim - rejs statkiem po trawie Zefir

Niesamowity rejs na statku pasażerskim Zefir

Statek powstał w 1964 roku w Warszawskiej Stoczni Rzecznej. Na początku pływał jako statek inspekcyjny Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku. W 2017 roku jednostka ta przeszła gruntowny remont i przebudowano ją na statek pasażerski. Dzięki temu już od kilku lat statek pasażerski – Zefir Ostróda świadczy usługi przewozowe po Kanale Elbląskim.

Zefir posiada dwa pokłady: górny i dolny, obydwa są zadaszone i posiadają wygodne siedziska, które zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo podczas każdego z rejsu. Statek ma szerokość 3,20 m, długość 15,20 i zanurzenie 0,77 m. Statek Zefir pomieści 34 pasażerów. Na statku znajduje się bufet, gdzie serwowane są drobne przekąski, ciepłe oraz chłodzące napoje. Co więcej, podczas rejsu można skorzystać z koca, gdy popłyniemy w chłodniejszy dzień, lornetki oraz czapki kapitańskiej niezbędnej pięknych zdjęć.

Na Warmii i na Mazurach nie brakuje małych małych, klimatycznych miejscowości oraz atrakcji, które warto zobaczyć. Eksplorowanie tego terenu to zdecydowanie zadanie na lata, dlatego koniecznie trzeba tu wracać co jakiś czas.