Prawdopodobnie każdy płynął kiedyś choć raz statkiem. Lecz czy wiele osób może pochwalić się, że płynęło statkiem po trawie? Na świecie istnieje tylko jedno miejsce, gdzie można w czasie tego samego rejsu przemieszczać się zarówno po wodzie, jak i po trawie i szczęśliwie znajduje się ono w Polsce! Przeczytaj i przekonaj się jak przeżyć tę przygodę na Warmii i Mazurach!
Czym jest rejs po trawie?
Rejsy po trawie, inaczej nazywane rejsami po pochylniach, odbywają się po Kanale Elbląskim. Ten ciek wodny o długości aż 115,5 km prowadzi od Zalewu Wiślanego do warmińsko-mazurskich jezior (w tym najdłuższego jeziora w Polsce – Jezioraka). Na jego odcinku od Całun do Buczyńca znajduje się unikatowy w skali światowej cud hydrotechniki, czyli system pochylni, dzięki którym statki mogą pokonywać różnicę wysokości Kanału Elbląskiego. Rejs Kanałem Elbląskim warto odbyć już chociażby po to, aby zobaczyć jak statek jest wciągany za pomocą lin na wyższe partie lub z nich zjeżdża, lecz to nie jedyne atrakcje. Kanał Elbląski charakteryzuje się także bogatą przyrodą – podczas wyprawy można ujrzeć wiele ciekawych gatunków zwierząt oraz podziwiać piękne krajobrazy Warmii i Mazur.
Jak powstały pochylnie?
Kanał Elbląski został wybudowany jeszcze w XIX w., aby pozwolić na żeglugę statków, jednak wiązało się to z dużym utrudnieniem – między dwoma miejscowościami na trasie Kanału Elbląskiego (Buczyńcem i Jeleniami) występował spadek o 99,5 m. Można było rozwiązać ten problem za pomocą budowy śluz (do których wpływałby statek, a następnie woda w śluzie zostawałaby odpowiednio obniżana lub podwyższana), jednak takie rozwiązanie wiązało się z dużym zapotrzebowaniem na wodę. Potrzebny był inny sposób. Wpadł na niego pruski inżynier Georg Jacob Steenke, który stworzył projekt systemu pochylni, czyli torowisk między stanowiskami górnym i dolnym, po których poruszają się dwa wózki. Oba wózki są przeciągane za pomocą stalowej liny między górnym i dolnym stanowiskiem. To właśnie do tych wózków przymocowywane są statki, aby mogły znaleźć się na wyższej partii Kanału Elbląskiego, czyli na stanowisku górnym, lub w dolnej części Kanału, czyli na dolnym stanowisku. Zdumiewające jest to, że cały system pochylni jest napędzany za pomocą wody – aby poruszać wózki, wykorzystuje się różnicę poziomów między dwoma stanowiskami, a koło wodne jest w tym przypadku siłą napędową. Te koła można łatwo dostrzec podczas rejsu po trawie, gdyż są charakterystycznych elementem tego odcinka Kanału Elbląskiego.
Główna atrakcja – rejs po pochylniach
Podczas wyprawy można przeprawić się, w zależności od wybranej opcji, przez trzy lub aż pięć pochylni. Są to pochylnie:
- Buczyniec
- Kąty
- Oleśnica
- Jelenie
- Całuny.
Niesamowite bogactwo warmińsko-mazurskiej przyrody
Podczas płynięcia statkiem po trawie, warto dokładnie rozglądać się dookoła. Trasa Kanałem Elbląskim prowadzi bowiem przez wiele pięknych okazów dziewiczej przyrody. Jednym z nich jest jezioro Drużno znajdujące się nieopodal Elbląga. Na obszarze tego jeziora utworzono rezerwat przyrody, gdyż występuje tam ponad 700 gatunków roślin oraz mnóstwo przedstawicieli fauny, zwłaszcza ptaków. To właśnie dobrem tych ostatnich kierowano się, tworząc rezerwat – na obszarze jeziora Drużno znajdują się miejsca lęgowe ptaków wodnych i błotnych. Dlatego też podczas rejsu, dostrzec można takie gatunki ptaków jak kormorany, czaple siwe, mewy śmieszki, żurawie czy perkozy. Warto mieć uwadze, że do tego rezerwatu nie da się dostać inaczej niż drogą wodną, więc rejs po trawie to naprawdę wyjątkowa okazja, aby podziwiać tamtejsze okolice. Oprócz jeziora Drużno na trasie statku znajduje się wiele lasów i terenów zielonych, dzięki czemu można nacieszyć oczy widokiem pięknej przyrody, jak i poodychać świeżym powietrzem.
Po pochylniach statkiem Zefir
Aby przeżyć niesamowity rejs po trawie, warto wybrać się w niego statkiem Zefir. Jest to statek dwupokładowy, dzięki czemu mijane krajobrazy można oglądać z różnych perspektyw, a komfort zapewniają wygodne siedzenia. Na pokładzie znajduje się również toaleta oraz bar, dzięki czemu rejsy są komfortowym i niezapomnianym przeżyciem. Statek Zefir współpracuje z firmą Statkiem po trawie i pływa po tych samych trasach co jednostka Bursztyn. Oba statki płyną po niesamowitych pochylniach Kanału Elbląskiego. Oferta statku Zefir to 3 rodzaje rejsów, a bilety na każdy z nich można kupić na stronie internetowej Statkiem po trawie.