Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna przepływająca przez obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Jeden z jego fragmentów w 1978r. uznano za zabytek techniki, inny za pomnik historii. W plebiscycie Rzeczpospolitej Kanał Elbląski uznany został za jeden z siedmiu cudów naszego kraju. Całkowita długość kanału, razem z odgałęzieniami wynosi 151,7km. Kanał zawiera dwa długie odcinki sklasyfikowane klasą żeglowną I, o łącznej długości 84,2km., podzielone na:

  • odcinek jezioro Druzno – śluza Miłomłyn, o  długości 52,0 km
  • odcinek Miłomłyn – Iława, o długości 32,2 km

Trudna sztuka żeglowania po Kanale Elbląskim

Decyzja o budowie Kanału Elbląskiego powstała w połowie XIXw. Na Mazurach zaczął wówczas dynamicznie rozwijać się drobny przemysł, ogromną popularność w przemyśle szkutniczym zdobyła sosna taborska, między innymi te względy wpłynęły na potrzebę wybudowania sieci komunikacyjnej, która połączyłaby Prusy z Morzem Bałtyckim. Koncepcja budowy miała połączyć jeziora znajdujące się pomiędzy Wisłą a Pasłęką. Największą przeszkodę stanowiła różnica poziomu wynosząca 99m na odcinku 10km pomiędzy jeziorami Druzno oraz Piniewo. Gdyby w celu wyrównania różnicy zdecydowano się na budowę śluz, należałoby postawić ok. 30 takich obiektów. W ich miejsce zaprojektowano pochylnie, które dzisiaj znajdują się w: Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniu i Całunach.

rejs statkiem Zefir Ostróda

Aby pokonać te 99m różnicy poziomów, statki i jachty przepływające wodami Kanału Elbląskiego umieszcza się na wózkach i przemieszcza po torowisku za pomocą stalowych lin oraz kół napędzanych przez koła wodne lub turbiny. Pochylnie mają od 352 do 500m długości. Różnica poziomów wynosi od 14 do 24m. Aby pokonać jedną z pochylni potrzeba 15 minut. Gdy statek podpływa do wzniesienia, zatrzymuje się nad wózkiem a kapitan daje znak, że jest gotowy do zmiany. Gdy obsługa pochylni uruchamia mechanizm, woda wpływa do maszynowni i porusza kilkudziesięciotonowe koło wodne, wyposażone w 64 łopaty. Energia, jaka powstaje podczas ruchu, przenosi się na koło zębate poruszające bęben nawijający linę, na końcu której znajduje się wózek ze statkiem. Wózek ze statkiem porusza się po pochylni po specjalnych torach.

Każdą pochylnię obsługują co najmniej trzy osoby, dwie mają pod opieką liny a trzecia z nich siedzi na wózku transportowym, by w razie takiej potrzeby natychmiast zareagować i zatrzymać wózek znajdujący się na torach pochylni.

rejs pasażerski Kanałem Elbląskim

Żegluga pasażerska po Kanale Elbląskim 

Niezwykle urokliwa trasa, jaka powstała w efekcie budowy Kanału Elbląskiego szybko stała się niezwykle pożądaną atrakcją turystyczną. Pierwszy rejs po kanale odbył się w 1912r. i w ślad za nim już od ponad 100 lat rejs statkiem pełnym turystów odbywa się regularnie. Aktualnie podróż pomiędzy odcinkiem Elbląg a Buczyńcem zajmuje ok. 4,5 godziny. Sezon dla spływu statkiem zaczyna się w maju i trwa do września.

Turyści mogą skorzystać z kilku propozycji rejsów statkiem. Warto zapoznać się z ofertą Zefir Ostróda. To rejsy o różnej długości, zróżnicowane pod względem czasu pobytu na wodzie. W trakcie rejsu podróżujący statkiem mają okazję pokonać kolejne śluzy, poznać florę i faunę jezior, a nawet odpocząć w restauracji przy świeżej i smacznej rybie.

Rejsy jachtem po Kanale Elbląskim 

Ale turystyka Kanału Elbląskiego nie ogranicza się wyłącznie do rejsów pasażerskich statkami. Na miłośników bardziej wyrafinowanego i bardziej samodzielnego pływania czekają jachty i usługa czarteru jachtowego. Jachty motorowe to wygodne, komfortowe barki przystosowane do każdych warunków pogodowych panujących na wodzie. W zależności od modelu jachty przystosowane są do przewozu ludzi i domowych zwierząt, można nim przewozić rowery, by w każdej chwili skorzystać z wycieczki rowerowej urozmaicającej rejs. Jachty dostosowane są do różnych warunków pogodowych ,a to oznacza, że posiadają źródło ogrzewania, które można uruchomić w chłodne dni.

rejs pochylnią Buczyniec

Rejs statkiem Zefir Ostróda

Statek Zefir to propozycja dla osób pragnących poznać uroki Kanału Elbląskiego. Statek pokonując kolejne kilometry, dostarcza turystom atrakcji przepłynięcia po słynnej pochylni Buczyniec. Zefir oferuje też rejsy na specjalne zamówienia. Dla miłośników wodnych tras i wieczornych zachodów słońca, w specjalnej ofercie jest możliwy indywidualny, specjalnie przygotowany rejs po malowniczych jeziorach kanału iławskiego.  Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Turystyka po Polsce daje mnóstwo możliwości. Obecność w polskim krajobrazie jezior i kanałów wodnych to oferta dla osób, które uwielbiają odpoczywać na wodzie. Słońce i woda to kwintesencja wakacyjnego odpoczynku.