Spływ statkiem po trawie – Zefir Ostróda
Jest to firma świadcząca usługi na Kanale Elbląskim, ściśle związana zarówno z nim jak i ze śluzami oraz pochylniami. W jej ofercie możemy znaleźć rozmaite usługi związane właśnie z tym zbiornikiem wodnym. Główną atrakcją są rejsy pasażerskie po Kanale Elbląskim, podczas których możemy podziwiać nie tylko przepiękne widoki, ale także dowiedzieć wiele ma temat samej historii kanału, jak i znajdującym się na nim systemie pochylni. Podczas całego rejsu pasażerom towarzyszy kapitan, który nie stroni od przeróżnych komentarzy, co chwilę wtrącając jakieś ciekawostki. Zapozna on Państwa z historią i zasadami funkcjonowania budowli hydrotechnicznych . Jest to jedyny w swoim rodzaju system przemieszczania statku po „suchym” grzbiecie pochylni. Co ciekawe Kanał ten jest jedynym w Europie, który ma działający system pochylni, został nawet uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.
Współpraca z jednostką Bursztyn
Jednostka Bursztyn to podobnie, jak nasze przedsiębiorstwo, firma zajmująca się organizacją przepływów po Kanale Elbląskim. Pragniemy poinformować o niedawnym nawiązaniu współpracy z tą marką. Zarówno statek Bursztyn jak i Zefir pływać będą tą samą trasą, a bilety można kupić na ich stronie. W ofercie mogą Państwo znaleźć szeroki wybór rejsów. Zapewniamy bezpieczeństwo podczas przepływu, a także dodatkowe atrakcje, takie jak ciekawostki dostarczane przez kapitana. Jest to niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ statek od czasu do czasu porusza się tylko po wcześniej wspomnianych pochylniach, daje to efekt, nazywany przez pasażerów, pływaniem po trawie. W ofercie mogą Państwo znaleźć trzy różne warianty tras:
- Rejs czarterowy: Indywidualny wybór trasy.
- Rejs 3 godzinny: Pochylnia Buczyniec – Kąty – Oleśnica i z powrotem.
- Rejs 4.5 godzinny: Pochylnia Buczyniec – Elbląg i z powrotem.
Statek Zefir pływał jako statek inspekcyjny przy Urzędzie Żeglugi Śródlądowej w Giżycku. Dopiero w 2017 roku został przebudowany na statek pasażerski, od tego roku także wykorzystywany jest jako atrakcja turystyczna Kanały Elbląskiego. Ma on dwa pokłady, zarówno górny jak i dolny. Znajdują się w nim 34 miejsca siedzące dla pasażerów. Jego długość wynosi 3,20 metra wysokości i 15,20 metrów długości, a zanurza się na głębokość 0,77 metrów. Rezerwacji rejsu można dokonać na stronie Statkiem po trawie.
Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami. Z chęcią na nie odpowiemy.
Historia Kanału Elbląskiego i pochylni
Na Kanale Elbląskim zostało wybudowanych wiele urządzeń hydrotechnicznych, jednymi z nich są właśnie wcześniej wspomniane pochylnie. Służą one jako trasa kanału, ale także mają za zadanie utrzymać żeglugę. Budowy tego zbiornika miała za zadanie zniwelować różnicę poziomów pomiędzy Buczyńcem, a Jeziorem Drużno. Wynosiła ona niespełna 100m. Przez czas budowy, która trwała 37 lat, zbudowano o wiele więcej pochylni niż zakładano na samym początku. Cała trasa ma prawie 10km długości i w jej skład wchodzi 5 pochylni. Są to wcześniej wspomniany Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny. Co ciekawe celem powstania i budowy Kanały Elbląskiego było połączenie Prus Wschodnich z Bałtykiem.
Działanie pochylni
Pochylnia ma kształt ażurowej platformy po której płynie, umieszczony na szynach, statek. Gdy statek znajduje się na miejscu, a wszystko jest zabezpieczone, liny wciągają statek po pochylni. Jest to niezwykle proste i wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia poruszanie się i w tym samym czasie mijanie jednostek płynących w przeciwnych kierunkach. Pochylnie zasilane są turbinami wodnymi, a napęd przekazywany jest za pomocą ogromnych kół i stalowych lin.
Atrakcje i okolica Kanału Elbląskiego
Muzeum Historii Kanału Elbląskiego
W obrębie Kanału Elbląskiego czeka na turystów mnóstwo atrakcji. Poza samym rejsem można odwiedzić Muzeum Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu. Na miejscu zdobędziemy nie tylko samą wiedzę dotyczącą powstania kanału, ale także dostaniemy możliwość odwiedzenia ekspozycji zajmującej dwa piętra. Znajdują się tam pamiątki z czasów jego budowy, jak i rewitalizacji. Po wyjściu z muzeum będziemy posiadać wiedzę na temat działania całego systemu. Warto odwiedzić salę projekcyjną, w której wyświetlany jest film dokumentalny o kanale.
Niesamowita przyroda
Okolica Kanału Elbląskiego wyróżnia się niesamowitymi walorami przyrodniczymi jak i krajobrazowymi. Należy wziąć pod uwagę fakt, że zarówno konstrukcja, stanowiącą technologiczny cud i zabytek, jak i same rejony wokoło, są pod ochroną. Jednymi z ważniejszych miejsc do odwiedzenia są:
- Rezerwat Sosny Taborskie – który jest rezerwatem leśnym, znajduje się on w okolicy wsi Tabórz, a w jego skład wchodzi drzewostan liczący ponad 230 lat. Jest to zdecydowanie warte zobaczenia, malownicze miejsce.
- Rezerwat Jezioro Drużno – rezerwat przyrody, który został utworzony na Żuławach Elbląskich. Obejmuje on tereny gminy Elbląg oraz Markusy. Jego powierzchnia wynosi aż 3021,6 ha. Obejmuje on akwen Jeziora Drużno wraz z okolicznymi terenami roślinności i lasu olsowego. Powstał, aby chronić okoliczne miejsca lęgowe ptactwa wodnego i błotnego oraz ze względów naukowych i dydaktycznych.
Warte zobaczenia są także Malownicza Ostróda, gdzie możemy podziwiać nabrzeże Jeziora Drwęckiego, Elbląg czy Iława nad Jeziorakiem